Hääleseadja

Tuuri Dede

Tuuri Dede (s 1988) on noor metsosopran, kes tegi 2019. aastal oma debüüdi nii Müncheni Filharmoonikute kui Taani Rahvusorkestri ees, esitades Barbara Hannigani käe all Mozarti Reekviemi. Augustis 2021 debüteerib ta Kopenhaageni filharmoonikute ees (Stravinski „Pulcinella“, dirig. Barbara Hannigan) ning septembris 2021 Göteborgi sümfooniaorkestri ees (Vivier „Wo bist du Licht“, Hannigan). Dede on kirglik suurvormide esitaja ning on solistina laulnud sellistes suurteostes nagu Elgari “The Dream of Gerontius”; Händeli “Messias”, “Judas Maccabeus” ja “La Resurrezione”; Bachi “Magnificat“ ja h-moll missa; Sibeliuse “Kullervo”; Mendelssohni “Lobgesang”; Pergolesi “Stabat Mater”; Rossini “Petite messe solennelle”; Beethoveni 9. Sümfoonia; Respighi “Lauda per la nativitá del Signore” jt. 

Ta lõpetas aastal 2016 ooperilaulu magistrantuuri Soomes Sibeliuse Akadeemias (õp Annika Ollinkari) ning on varem omandanud bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (õp Teele Jõks), õppinud vahetusõpilasena Milaanos Giuseppe Verdi konservatooriumis (õp Cristina Rubin) ning aasta ka Georg Otsa nimelises muusikakoolis (õp Marika Eensalu). Dede rollide hulka kuuluvad Dorabella (W. A. Mozarti “Così fan tutte”), Frida (Kalevi Aho “Frida y Diego”), Ariel (Sibeliuse “Myrsky”), Ema, Kiil ja Teetass (Raveli “L’enfant et les sortilègès”). Konkurssidest võitis Tuuri aastal 2021 Vello Jürna nimelisel konkursil kolmanda koha, pääses 2018. aastal poolfinaali rahvusvahelisel Wilhelm Stenhammari konkursil Rootsis; 2017. aastal võitis ta esimese koha rahvusvahelisel konkursil “Havets röst” Ahvenamaal ning teenis finalisti koha ja kolm eripreemiat Vello Jürna konkursil Eestis; 2016. aastal võitis ta esimese ja 2014. aastal kolmanda preemia Mart Saare nimelisel lauljate konkursil ning neljanda koha ja Sibeliuse perekonna eripreemia rahvusvahelisel Sibeliuse konkursil aastal 2015. 

Lisaks eelmainitutele on Dede teinud koostööd selliste orkestritega nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Liepaja sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, AIMA festivaliorkester, Corelli Barokkorkester, Vanemuise Sümfooniaorkester, Uue Tänava Orkester, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orkester, Pärnu Linnaorkester, Sibeliuse Akadeemia Sümfooniaorkester, Sibeliuse Akadeemia Barokkorkester, Deutsch- Skandinavische Jugend-Philharmonie jt. ning dirigentidega nagu Barbara Hannigan, Risto Joost, Tõnu Kaljuste, Peter Spissky, Kaspars Putnins, Kaspar Mänd, Mikk Üleoja, Ingrid Roose, Toomas Kapten, Erki Pehk, Hirvo Surva, Anssi Mattila, Andreas Peer Kähler, Markus Lehtinen, Edward Anian Cooper, Jaan Ots, Orhun Orhon, Martin Sildos jt. Jaanuaris 2016 tegi Dede oma debüüdi Berliini Filharmoonias.

Rohkem infot www.tuuridede.com